Historical Chronology
Historical Chronology of AES

1983 Tallahassee, FL (initiated idea of AES)

Samuel "Sonny" Gruber, Founder, initiated idea of AES

Board of Directors (Ten elected for five-year terms - two spots filled each year): Samuel H. Gruber, Leonard Compagno, Don Nelson (founders)

Executive Committee Members: Sonny Gruber, Jay Grimes, Dick Lund

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Gruber initiates idea of AES at Cal State Fullerton "White Shark" symposium (5/7/1983); further discussion by Gruber, Leonard Compagno, Don Nelson & Bernie Zahuranec at ONR meeting at Scripps in the fall.




1984 Norman, Oklahoma

(by-laws; nonprofit incorporated in state of Florida 29 Dec 1983 presented to members)

Board of Directors: "Sonny" Samuel H. Gruber, Founder, (1983-1986), Leonard Compagno 1983-1988, Donald Nelson 1983-1988

Executive Committee Members: Sonny Gruber, Jay Grimes, Dick Lund

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: by-laws and constitution drafted; incorporated as a non-profit society in Florida Dec. 20th, 1983




1985 Knoxville, Tennessee (1st meeting)

President: "Sonny" Samuel H. Gruber

Treasurer: Jay Grimes

Secretary & Editor: Dick Lund

Board of Directors:Leonard Compagno 1983-1988, Sonny Gruber (President, 1983-1986), Donald Nelson 1983-1988,

Executive Committee Members: Sonny Gruber, Jay Grimes, Dick Lund

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Guido Dingerkus

Keynote Speaker: Thomas Thorson

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Tom Thorson (Chair), George Burgess, Peter Klimley, Jeff Schweitzer, Jeff Seigel

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): Bob Lea, George Burgess, Dave Baldridge

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: First business meeting: 12 June 1985 5:30-7:40 PM




1986 Victoria, British Columbia (2nd meeting)

President: "Sonny" Samuel H. Gruber

Treasurer: Jay Grimes

Secretary & Editor: Dick Lund

President-Elect: Guido Dingerkus

Board of Directors: Leonard Compagno 1983-1988, Guido Dingerkus (President-Elect) 1986, Perry Gilbert 1986-1991, Jay Grimes (Treasurer) 1983-1989, Sonny Gruber (1983-1986), Robert Lea 1986-1991, Richard Lund (Secretary) 1983-1989, Jack Musick 1986-1990, Art Myrberg 1986-1990, Donald Nelson 1983-1988, Wes Pratt 1986-1991, Tom Thorson 1986-1990

Executive Committee Members: Sonny Gruber, Jay Grimes, Dick Lund

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Jeff Seigel; SYMPOSIUM: Shark-Human interactions (Jeff Seigel)

Keynote Speaker: H. David Baldridge

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Leo Demski, Peter Klimley, Sandy Moss (Chair), Victor Springer, Buck Snelson

IRS COMMITTEE: Formed 1986 by Sonny Gruber, Jay Grimes.

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): Bob Lea, George Burgess, Dave Baldridge

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Gordon Hubbell (Chair), Sonny Gruber, Dick Lund, Jay Grimes

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Our logo, designed by Greg Deets, was chosen by a vote of the members and appears on the mast head! First AES Banquet!




1987 Albany, New York (3rd meeting)

President: Guido Dingerkus

Treasurer: Jay Grimes

Secretary & Editor: Dick Lund

Past President: "Sonny" Samuel H. Gruber

President-Elect: Gregor Cailliet

Board of Directors: Gregor Cailliet (President-Elect) 1987, Guido Dingerkus (President-Elect) 1986, (President) 1987, Leonard Compagno 1983-1988, Perry Gilbert 1986-1991, Jay Grimes (Treasurer) 1983-1989, Sonny Gruber (Past President, 1987-1991), Robert Lea 1986-1991, Richard Lund (Secretary) 1983-1989, John McEachren 1987-1992, Jack Musick 1986-1990, Art Myrberg 1986-1990, Donald Nelson 1983-1988, Wes Pratt 1986-1991, William G. Raschi 1987-1992, Tom Thorson 1986-1990

Executive Committee Members: Guido Dingerkus, Jay Grimes, Dick Lund

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Harold L. (Wes) Pratt; SYMPOSIUM: Chondrichthyan Life History Strategies (Greg Cailliet)

Keynote Speaker & Distinguished Fellow Award (15 members must sign petition): Sonny Gruber

Keynote Speaker &Distinguished Scientist Lecture: Perry Gilbert

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Steve Branstetter, Jose Castro, Scott Johnson (Chair), George Benz, Bernie Zahuranec

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (CHAIR), Bob Lea, Dave Baldridge, Jeff Carrier

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Gordon Hubbell (Chair), Sonny Gruber, Dick Lund, Jay Grimes

ASIH Liaison (appointed annually by President): Genie Clark

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: First Open Session held




1988 Ann Arbor, Michigan (4th meeting)

President: Greg Cailliet

Treasurer: Jay Grimes

Secretary & Editor: Dick Lund

Past President: Guido Dingerkus

President-Elect: George Burgess

Board of Directors: George Burgess (President-Elect) 1988, Gregor Cailliet (President-Elect) 1987, (President) 1988, Leonard Compagno 1983-1988, Guido Dingerkus (President-Elect) 1986, (President) 1987, (Past President) 1988-1992, Perry Gilbert 1986-1991, Jay Grimes (Treasurer) 1983-1989, Sonny Gruber (Past President, 1987-1991), Robert Lea 1986-1991, Richard Lund (Secretary) 1983-1989, John McEachren 1987-1992, Jack Musick 1986-1990, Art Myrberg 1985-1990, Donald Nelson 1983-1988, Wes Pratt 1986-1991, William G. Raschi 1987-1992, Tom Thorson 1986-1990.

Executive Committee Members: Greg Cailliet, Jay Grimes, Dick Lund

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): CHAIR, Bill Raschi; SYMPOSIUM: The Systematics and Comparative Biology of Batoid Fishes (John McEachran); SYMPOSIUM: Age, Growth & Life History; (Steve Branstetter)

Keynote Speaker: John McEachran

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Jack Casey (Chair), Madeline Oetinger, Tom Schmid, Leighton Taylor, Forrest Wood

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (CHAIR), Bob Lea, Dave Baldridge, Jeff Carrier, Ralph Collier, Perry Gilbert, John McAniff

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Gordon Hubbell (Chair), Sonny Gruber, Dick Lund, Jay Grimes

ASIH Liaison (appointed annually by President): Genie Clark

Distinguished Fellow Award (15 members must sign petition): Stewart Springer

Student Award Committee (appointed annually by President): Buck Snelson, Bill Raschi, Wes Pratt

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Bob Hueter

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Shark Attack File now functional (inactive since 1968)!  




1989 San Francisco, California (5th meeting),

President: George Burgess

Treasurer: Jay Grimes

Secretary & Editor: Dick Lund

Past President: Greg Cailliet

President-Elect: Wes Pratt

Board of Directors: George Burgess (President-Elect) 1988, (President) 1989, Gregor Cailliet (President-Elect) 1987, (President) 1988, (Past President) 1989-1993, Guido Dingerkus (President-Elect) 1986, (President) 1987, (Past President) 1988-1992, Perry Gilbert 1986-1991, Jay Grimes (Treasurer) 1983-1989, Sonny Gruber (Past President, 1987-1991), Robert Lea 1986-1991, Richard Lund (Secretary) 1983-1989, Sandy Moss 1989-1993, John McEachren 1987-1992, Sanford Moss 1989-1994, Jack Musick 1986-1990, Art Myrberg 1985-1990, Wes Pratt (President-Elect) 1989, 1986-1991, "Buck" Frank Snelson 1989-1993, William G. Raschi 1987-1992, Tom Thorson 1986-1990.

Executive Committee Members: George Burgess, Jay Grimes, Dick Lund

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): CHAIR, Gregor Cailliet; Captive Biology of Elasmobranchs (Gilbert Van Dykhuizen); Biology and Evolution of Deep-Sea Chondrichthyans (Jack Musick)

Distinguished Fellow Award (15 members must sign petition): Perry Gilbert.

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Greg Cailliet (Chair), Frank Murru, Jose Castro, Linda Martin, Bob Hueter

Student Award Committee (appointed annually by President): Wes Pratt, Greg Cailliet*

Student Affairs Committee:

The Student Affairs Committee (SAC) was established in 1989 at the San Francisco meetings. The committee was nominated as an ad-hoc committee by then American Elasmobranch Society (AES) President Dr. George Burgess. Student Affairs Committee members and a committee chair were, and continue to be, appointed by the AES President.
Student Affairs Committee (appointed annually by President): Jim Powlik (chair), Eileen Grogan, Steve Clark, Nancy Kohler

IRS COMMITTEE: Reformed in 1989 by AES Board of Directors.

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): Perry Gilbert, Dave Baldridge, Victor Springer, Jeff Carrier, John McAniff, John McCosker, Bob Lea, Ralph Collier, John West

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Gordon Hubbell (Chair), Sonny Gruber, Jay Grimes, George Burgess

ASIH Liaison (appointed annually by President): Genie Clark

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: 1st Jill Scharold and Chris Lowe; 2ndScott Michael

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: First fancy newsletter prepared by Jeff Carrier: 1989(3); President-Elect position removed




1990 Charleston, South Carolina (6th meeting)

President: Wes Pratt

Treasurer: Linda Martin

Secretary & Editor: Jeff Carrier

Past President: George Burgess

President-Elect: Jack Musick

Board of Directors: {AES Each has a five year term. Founding members (F) were automatically assigned as Directors, interpreted here as a five year term. Past Presidents (P.P.) are permanent members(*) Present officers are also members President-elect is a member for that year. There should be 10 elective members.} George Burgess (President-Elect) 1988, (President) 1989, (Past President) 1990-1994, Gregor Cailliet (President-Elect) 1987, (President) 1988, (Past President) 1989-1993, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, Guido Dingerkus (President-Elect) 1986, (President) 1987, (Past President) 1988-1992, Perry Gilbert 1986-1991, Sonny Gruber (Past President) 1987-1991, Robert Lea 1986-1991, Linda K. Martin (Treasurer) 1990, John McEachren 1987-1992, Sandy Moss 1989-1993, Jack Musick 1986-1990, (President Elect) 1990, Art Myrberg 1985-1990, Donald Nelson 1983-1988, Wes Pratt 1986-1991, (President-Elect) 1989, (President) 1990, Bill Raschi 1987-1992, Frank Snelson 1989-1993, Tom Thorson 1985-1990.

Executive Committee Members: Wes Pratt, Linda Martin, Jeff Carrier

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Program Chairman, George Burgess, Leo Demski, John Wourms; SYMPOSIUM: Reproduction and Development of Cartilaginous Fishes (John Wourms, Leo Demski)

Keynote Speaker: Ian Callard, "Reproduction and Development of Elasmobranchs"

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Carl Luer (Chair), Gilbert Van Dykhuizen, Ralph Collier, Jeff Seigel, Madeline Oetinger

Student Award Committee (appointed annually by President): Greg Cailliet (CHAIR)

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Jim Powlik, Eileen Grogan (CHAIR), Steve Clark, Nancy Kohler

Conservation Committee (appointed annually by President): Sonny Gruber (chair), Art Myrberg, Steve Branstetter, George Burgess

IRS COMMITTEE: Reformed in 1990 by Executive Committee: Wes Pratt, Jeff Carrier, Linda Martin

BY LAWS COMMITTEE Formed 1990; dissolved 1991 (new By Laws adopted) Jeff Carrier (Chair)1990-91 AES Board of Directors

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): Perry Gilbert, Dave Baldridge, Victor Springer, Jeff Carrier, John McAniff, John McCosker, Bob Lea, Ralph Collier, John West

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Sonny Gruber (Chair)

ASIH Liaison (appointed annually by President): Genie Clark

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Christos Michalopoulos

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: President Pratt established the AES Conservation Committee on 8 Jan 1990; dues increase to $28 ($10).




1991 New York, NY. (7th meeting)

President: Jack Musick

Treasurer: Linda Martin

Secretary & Editor: Jeff Carrier

Past President: Wes Pratt

President-Elect: Frank Murru

Board of Directors: Steve Branstetter 1991-1995, George Burgess (President-Elect) 1988, (President) 1989, (Past President) 1990-1994, Gregor Cailliet (President-Elect) 1987, (President) 1988, (Past President) 1989-1993, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, Jack Casey 1991-1995, Guido Dingerkus (President-Elect) 1986, (President) 1987, (Past President) 1988-1992, Gillbert Van Dykhuizen, Perry Gilbert 1986-1991, Sonny Gruber (Past President) 1987-1991, Bob Lea 1986-1991, Linda K. Martin (Treasurer) 1991, John McEachren 1987-1992, Sandy Moss 1989-1993, Frank Murru (President-Elect) 1991, Jack Musick 1986-1990, (President-Elect) 1990, (President) 1991, Wes Pratt 1986-1991, (President-Elect) 1989, (President) 1990, (Past President) 1991-1995, William G. Raschi 1987-1992, "Buck" Frank Snelson 1989-1993, Gilbert Van Dykhuizen 1991-1995.

Executive Committee Members: Jack Musick, Linda Martin, Jeff Carrier

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): CHAIR, Harold (Wes ) L. Pratt, Jr., Jeff Carrier, Linda Martin, Steve Branstetter; SYMPOSIUM: Conservation Biology of Elasmobranchs (Steve Branstetter)

Distinguished Fellow Award (15 members must sign petition): Jack Casey.

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Geremy Cliff, Jim Colvocoresses, Chris Lowe (Chair), Jill Scharold, John West

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Eileen Grogan (Chair), Michael Johnson, Chris Lowe, Nancy Kohler

Student Award Committee (appointed annually by President): Carl Luer (Chair), Steve Branstetter, Jeff Carrier, Greg Skomal, John Rupp

Conservation Committee (appointed annually by President): Steve Branstetter (chair), George Burgess, Sonny Gruber, Art Myrberg, Bob Hueter, Dennis Bedford, John McCosker, Greg Cailliet, Don Nelson, Bob Lea, John Stevens, Rod Haynes, Leonard Compagno, Jack Musick, Aaron King

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Greg Cailliet (CHAIR), Frank Carey, Jack Casey, Sonny Gruber, Don Nelson

TIME AND PLACE COMMITTEE Formed in 1991; dissolved in 1993 by President Hueter. Bob Lea (Chair) Vic Springer, Gilbert Van Dykhuizen, Bob Shipp, Buck Snelson, Steve Branstetter . Appointed by President Pratt for New York 1991. Wes Pratt (Chair), Jeff Carrier, Linda Martin, Gordon Hubbell, Paul Brown, George Burgess, Greg Cailliet, Eileen Grogan, Jack Musick, Steve Branstetter (Chair, Conservation Biology Symposium)1989-90 For Charleston 1990. George Burgess (Chair) Leo Demski and John Wourms (Co-Chairs, Reproduction Symposium)

IRS COMMITTEE: Wes Pratt, Jeff Carrier, Linda Martin. Dissolved in 1991 (AES granted tax-exempt status).

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): Perry Gilbert, Dave Baldridge, Victor Springer, Jeff Carrier, John McAniff, John Mcçosker, Bob Lea, Ralph Collier, John West

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Sonny Gruber (Chair)

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Warren Pryor (Chair), Alan Henningsen, Tom Schmid, Kathy Vires, Beth Firchau, John Rupp, John Morrissey

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Sandy Zeiner and Chris Lowe

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: IRS grants tax exempt status on 26 April 1991 (thanks to L. Martin and W. Pratt); Terri Murru named as Development Officer; death of Stew Springer




1992 Champaign-Urbana, Illinois (8th meeting)

President: Frank Murru

Treasurer: Linda Martin

Secretary & Editor: Jeff Carrier

Past President: Jack Musick

President-Elect: Robert Hueter

Board of Directors: Steve Branstetter 1991-1995, George Burgess (President-Elect) 1988, (President) 1989, (Past President) 1990-1994, Gregor Cailliet (President-Elect) 1987, (President) 1988, (Past President) 1989-1993, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, Jack Casey 1991-1995, Jose Castro 1992-1996, Guido Dingerkus (President-Elect) 1986, (President) 1987, (Past President) 1988-1992, Eileen Grogan 1992-1996, Bob Hueter (President-Elect) 1992, Eileen Grogan, Sonny Gruber (President) 1985, 1986, (Past President) 1987-1991, 1992-1996, Linda K. Martin (Treasurer) 1992, John McEachren 1987-1992, Sandy Moss 1989-1993, Frank Murru (President-Elect) 1991, (President) 1992, Jack Musick 1986-1990, (President-Elect) 1990, (President) 1991, (Past President) 1992-1996, Wes Pratt 1986-1991, (President-Elect) 1989, (President) 1990, (Past President) 1991-1995, William G. Raschi 1987-1992, "Buck" Frank Snelson 1989-1993, Gilbert Van Dykhuizen 1991-1995.

Executive Committee Members: Frank Murru, Linda Martin, Jeff Carrier

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Program Chair, Jack Musick, Jeff Carrier, Linda Martin, Frank Murru, Eileen Grogan, Donald Buth, Madeline Oetinger, George Zorzi; SYMPOSIUM: Biology of Freshwater Elasmobranchs: A Symposium to Honor Thomas B. Thorson, (George Zorzi, Madeline Oetinger), Elasmobranch Genetics (Don Buth)

Keynote Speaker: Jack Casey

Distinguished Fellow Award (15 members must sign petition): Tom Thorson

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Nancy Kohler (Chair), John Morrissey, Glenn Parsons, David Powell, Juan Sabalones

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Eileen Grogan (Chair), Rich Sanfilippo, Chris Lowe, Nancy Kohler, Chris Tabit, Ken Goldman

Student Award Committee (appointed annually by President): Carl Luer (Chair), Samuel Ha, Dave Ebert

Conservation Committee (appointed annually by President): Steve Branstetter (Chair), George Burgess, Sonny Gruber, Art Myrberg, Bob Hueter, Dennis Bedford, John McCosker, Greg Cailliet, Don Nelson, Bob Lea, John Stevens, Rod Haynes, Leonard Compagno, Jack Musick, Aaron King

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Greg Cailliet (Chair), Frank Carey, Jack Casey, Sonny Gruber, Don Nelson

Time and Place Committee: Bob Lea (Chair), Vic Springer, Gilbert Van Dykhuizen, Bob Shipp, Buck Snelson, Steve Branstetter . 1992-93 Appointed by President Murru for Austin 1993. Frank Murru (Chair), John McEachran (Local Liaison), Robert Hueter, Jeff Carrier, Linda Martin, Eileen Grogan, Gilbert Van Dykhuizen and Tom Schmid (Co-Chairs, Captive Elasmobranch Symposium), Carl Luer (Chair, Immunology Symposium), 1991-92 Appointed by President Musick for Champaign 1992. Jack Musick (Chair), Jeff Carrier, Linda Martin, Frank Murru, Eileen Grogan, Donald Buth (Chair, Genetics Symposium), Madeline Oetinger and George Zorzi (CoChairs, Freshwater Elasmobranchs Symposium)1990-91

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): Perry Gilbert, Dave Baldridge, Victor Springer, Jeff Carrier, John McAniff, John Mcçosker, Bob Lea, Ralph Collier, John West

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Sonny Gruber (Chair)

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Warren Pryor (Chair), Alan Henningsen, Tom Schmid, Kathy Vires, Beth Firchau, John Rupp, John Morrissey

Bibliography Committee Chair: Dick Lund

Editorial Committee Co-Chairs: Madeline Oetinger and George Zorzi

CAPTIVE ELASMOBRANCH CENSUS COMMITTEE 1992-94 Appointed by Pres. Murru; re app. by Pres. Hueter. Warren Pryor (Chair), Alan Henningsen, Tom Schmid, Kathy Vires, Beth Firchau, John Rupp, John Morrissey

Development Committee Chair: Terri Murru

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): Wes Pratt

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Todd Hopkins

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Wes Pratt becomes first AES historian!




1993 Austin, Texas (9th meeting)

President: Bob Hueter

Treasurer: Linda Martin

Secretary & Editor: Jeff Carrier

Elasmo-L Manager: Sanford A. Moss, University of Massachusetts Dartmouth

Past President: Frank Murru

President-Elect: Don Nelson

Board of Directors: Steve Branstetter 1991-1995, George Burgess (President-Elect) 1988, (President) 1989, (Past President) 1990-1994, Gregor Cailliet (President-Elect) 1987, (President) 1988, (Past President) 1989-1993, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, Jack Casey 1991-1995, Jose Castro 1992-1996, Eileen Grogan 1992-1996, Sonny Gruber (President) 1985, 1986, (Past President) 1987-1991, 1992-1996, Robert Hueter (President-Elect) 1992, (President) 1993, Carl Luer 1993-1997, Linda K. Martin (Treasurer) 1993, Sanford Moss 1989-1993, Frank Murru (President-Elect) 1991, (President) 1992, (Past President) 1993-1997, Jack Musick 1986-1990, (President-Elect) 1990, (President) 1991, (Past President) 1992-1996, Don Nelson (President-Elect) 1993, "Maddie" Madeline Oetinger 1993-1997, Wes Pratt 1986-1991, (President-Elect) 1989, (President) 1990, (Past President) 1991-1995, "Buck" Franklin F. Snelson, Jr 1989-1993 (elected BoD), Gilbert Van Dykhuizen 1991-1995.

Executive Committee Members: Bob Hueter, Linda Martin, Jeff Carrier

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Program Chair, Frank Murru, John McEachran, Bob Hueter, Jeff Carrier, Linda Martin, Eileen Grogan, Gilbert Van Dykhuizen, Tom Schmid, Carl Luer; Captive Elasmobranchs (Gil Van Dykhuizen, Tom Schmid); Recent Advances in Elasmobranch Immunology and Cell Culture (Carl Luer)

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Tim Tricas (Chair), Tom Schmid, Greg Skomal, Alan Henningsen, Brad Wetherbee

BIBLIOGRAPHY COMMITTEE: Dick Lund, Jim Atz

TIME AND PLACE COMMITTEE Formed in 1991; dissolved in 1993.

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Greg Cailliet (Chair), Frank Carey, Jack Casey, Sonny Gruber, Don Nelson

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (CHAIR, ISAF curator, U.S. east coast rep), Bob Lea (U.S. west coast rep), Ralph Collier (U.S. west coast rep), George Balazs (Hawaii rep), John West (Australia rep), Geremy Cliff (South Africa rep), Bernie Zahuranec (at-large member), Victor Springer (at-large member), Dave Baldridge (at-large member)

Conservation Committee (appointed annually by President): Steve Branstetter (chair), George Burgess, Sonny Gruber, Art Myrberg, Bob Hueter, Dennis Bedford, John McCosker, Greg Cailliet, Don Nelson, Bob Lea, John Stevens, Rod Haynes, Leonard Compagno, Jack Musick, Aaron King

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Sonny Gruber (Chair): Sonny Gruber (Chair and Publications Librarian) Don Nelson (AES President) Jeff Carrier (AES Secretary) Buck Snelson (AES Treasurer) 1993 Sonny Gruber (Chair and Publications Librarian) Robert Hueter (AES President) Jeff Carrier (AES Secretary) Linda Martin (AES Treasurer)

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Warren Pryor (Chair), Alan Henningsen, Tom Schmid, Kathy Vires, Beth Firchau, John Rupp, John Morrissey, Bernard Seret

ASIH Liaison (appointed annually by President): Jeff Carrier

Historian (appointed annually by President): Wes Pratt

Local Liaison: John McEachran

Student Award Committee (appointed annually by President): Sam Ha (CHAIR), Greg Cailliet

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Chris Lowe (Chair), Ken Goldman, Chris Tabit, Joe Sisneros, Mare Timmons

Conference Committee Chair (for 1994 meeting in Los Angeles): Jeff Seigel. CONFERENCE COMMITTEE Presidentially appointed. By laws changes in 1993 changed committee name from "Local" to "Conference" and restructured committee to consist of at least three members, one of which must be the AES Secretary. Term is from June Year A to June Year B, where the conference that the committee is organizing is held in June Year B. Required in bylaws that this committee be appointed 12 months prior to the annual meeting, i.e. in June Year A. 1993-94 Appointed by President Hueter for Los Angeles 1994. 8, 2 Jeff Seigel (Chair and Local Liaison), Don Nelson, 4 Jeff Carrier (AES Secretary) Jeff Carrier and Carl Luer (Co-Chairs, Elasmobranch Physiology Symposium) Prior to 1993-94, the "Local" Committee traditionally was chaired by the AES immediate Past-President and other members of the committee were presidentially appointed by that Past President.

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Mare Timmons

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: First student travel awards given; First "Elasmo-Auction;" Elasmo-L is on-line!




1994 Los Angeles, California (10th meeting)

President: Don Nelson

Treasurer: "Buck" Franklin F. Snelson, Jr

Secretary & Editor: Jeff Carrier

Elasmo-L Manager: Sanford A. Moss, University of Massachusetts Dartmouth

Past President: Bob Hueter

President-Elect: William G. Raschi

Board of Directors: Steve Branstetter 1991-1995, George Burgess (President-Elect) 1988, (President) 1989, (Past President) 1990-1994, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, Jack Casey 1991-1995, Jose Castro 1992-1996, Eileen Grogan 1992-1996, Sonny Gruber (President) 1985, 1986, (Past President) 1987-1991, 1992-1996, Robert Hueter (President-Elect) 1992, (President) 1993, (Past-President ) 1994-1998, Carl Luer 1993-1997, Sanford Moss 1990-1994, Frank Murru (President-Elect) 1991, (President) 1992, (Past President) 1993-1997, Jack Musick 1986-1990, (President-Elect) 1990, (President) 1991, (Past President) 1992-1996, Don Nelson (President-Elect) 1993, (President) 1994, "Maddie" Madeline Oetinger 1993-1997, Wes Pratt 1986-1991, (President-Elect) 1989, (President) 1990, (Past President) 1991-1995, William G. Raschi (President-Elect) 1994, "Buck" Franklin F. Snelson, Jr. (Treasurer 1994), 1989-1994, Gilbert Van Dykhuizen 1991-1995.

Executive Committee Members: Don Nelson, Buck Snelson, Jeff Carrier

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): CHAIR, Jeff Seigel, Don Nelson, Jeff Carrier, Carl Luer; SYMPOSIUM: Selected Topics in Elasmobranch Physiology, (Program Chairs, Jeffrey C. Carrier, Carl A. Luer).

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Enric Cortes (Chair), Sonja Fordman, Todd Hopkins, Charlie Manire, Joe Sisneros

Student Award Committee (appointed annually by President): Greg Cailliet (CHAIR), Eileen Grogan, David Koester, John Morrissey

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Chris Lowe (Chair), Ken Goldman, Chris Tabit, Joe Sisneros, Mare Timmons

SAC Workshop: "Using computer networks" & "How to present good talks".

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (CHAIR), George Burgess, Art Myrberg, Leeanne Laughlin, Greg Cailliet, Chris Lowe, Ramon Bonfil, Mark Saunders, Alberto Ferreira de Amorim, Sheldon Dudley, John Stevens, Rod Haynes, Toru Taniuchi, Ramon Munoz-Chapuli, Bob Hueter

GRANT FUND COMMITTEE Elected by general membership at annual meeting. Terms are three years beginning immediately after election. Committee consists of five members.1992-95 Greg Cailliet (Chair) Frank Carey, Jack Casey, Sonny Gruber, Don Nelson NOTE: No Grant Fund Committee elections necessary in 1994, since all members' terms continue until June 1995.

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair), Bob Lea, Ralph Collier, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Bernie Zahuranec, Victor Springer, Dave Baldridge

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Sonny Gruber (Chair), Don Nelson, Jeff Carrier, Buck Snelson

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Warren Pryor (Chair), Alan Henningsen, Tom Schmid, Kathy Vires, Beth Firchau, John Rupp, John Morrissey

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): Wes Pratt

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Steve Kajiura

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Death of Frank Carey, Nelson's Membership Opinion Survey

 


1995 Edmonton, Alberta, CANADA (11th meeting)

President: William G. Raschi

Treasurer: "Buck" Franklin F. Snelson, Jr

Secretary & Editor: Sanford A. Moss, University of Massachusetts Dartmouth

Elasmo-L Manager: Sanford A. Moss, University of Massachusetts Dartmouth

Webmaster: Jeff Carrier, Albion College

Past President: Don Nelson

President-Elect: John F. Morrissey

Board of Directors: Steve Branstetter 1991-1995, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, 1995-1999, Jack Casey 1991-1995, Jose Castro 1992-1996, Eileen Grogan 1992-1996, Sonny Gruber (President) 1985, 1986, (Past President) 1987-1991, 1992-1996, Robert Hueter (President-Elect) 1992, (President) 1993, (Past-President ) 1994-1998, Chris Lowe 1995-1999, Carl Luer 1993-1997, John F. Morrissey (President-Elect) 1995, Sanford A. Moss (Secretary) 1995, Frank Murru (President-Elect) 1991, (President) 1992, (Past President) 1993-1997, Jack Musick 1986-1990, (President-Elect) 1990, (President) 1991, (Past President) 1992-1996, Don Nelson (President-Elect) 1993, (President) 1994, (Past President) 1995-1999, "Maddie" Madeline Oetinger 1993-1997, Wes Pratt 1986-1991, (President-Elect) 1989, (President) 1990, (Past President) 1991-1995, William G. Raschi (President-Elect) 1994, (President) 1995, "Buck" Franklin F. Snelson, Jr. (Treasurer) 1995, Gilbert Van Dykhuizen 1991-1995.

Executive Committee Members: Bill Raschi, Buck Snelson, Sandy Moss

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Chair, Jeff Seigel, Bill Raschi, Sandy Moss, Joe Nelson SYMPOSIUM: none.

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Ken Goldman (Chair), Jerry Crow, George Burgess, Lisa Natanson, Ramon Bonfil

Student Award Committee (appointed annually by President): John Morrissey (CHAIR), Eileen Grogan, David Koester, Sandy Moss

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Chris Lowe (Chair), Ken Goldman, Joe Sisneros, Jim Gersleichter, Elena Amesbury, Mare Timmons

SAC Workshop: "How to write grants and obtain funds" & second workshop on "Presenting good talks"

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (CHAIR), Steve Branstetter, George Burgess, Art Myrberg, Don Nelson, Greg Cailliet, Chris Lowe, Sonny Gruber, Ramon Bonfil, Mark Saunders, Alberto Amorim, Sheldon Dudley, John Stevens, Rod Haynes, Hideki Nakano, Kazunari Yano, Ramon Munoz-Chapuli

GRANT FUND COMMITTEE Elected by general membership at annual meeting. Terms are three years beginning immediately after election. Committee consists of five members. Greg Cailliet (CHAIR), Jack Casey, Sonny Gruber, Don Nelson {only 4!}

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair), Bob Lea, Ralph Collier, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Bernie Zahuranec, Victor Springer, Dave Baldridge

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Buck Snelson (Chair), Elena Amesbury

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), Warren Pryor, Alan Henningsen, Tom Schmid, Kathy Vires, John Rupp, John Morrissey

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): Wes Pratt

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: 1st Lara Ferry; 2nd Marcelo Carvalho; 3rd Jennifer Wyffels & Kimby Barton 

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Jack Casey retires; constitutional "purpose" of the society was enlarged to include education, conservation, and the wise use of natural resources; First "Bullshark Award"; AES website on-line!




1996 New Orleans, Louisiana (12th meeting)

President: John F. Morrissey, Hofstra University

Treasurer: "Buck" Franklin F. Snelson, Jr

Secretary & Editor: Sanford A. Moss, University of Massachusetts Dartmouth

Elasmo-L Manager: Sanford A. Moss, University of Massachusetts Dartmouth

Webmaster: Jeff Carrier, Albion College

Past President: William G. Raschi

Board of Directors: George Burgess 1996-2000, Greg Cailliet 1996-2000, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, 1995-1999, Jose Castro 1992-1996, Eileen Grogan 1992-1996, Sonny Gruber (President) 1985, 1986, (Past President) 1987-1991, 1992-1996, Robert Hueter (President-Elect) 1992, (President) 1993, (Past-President) 1994-1998, Chris Lowe 1995-1999, Carl Luer 1993-1997, John F. Morrissey (President-Elect) 1995, (President) 1996, Sanford A. Moss (Secretary) 1996, Frank Murru (President-Elect) 1991, (President) 1992, (Past President) 1993-1997, Jack Musick 1986-1990, (President-Elect) 1990, (President) 1991, (Past President) 1992-1996, Don Nelson (President-Elect) 1993, (President) 1994, (Past President) 1995-1999, "Maddie" Madeline Oetinger 1993-1997, William G. Raschi (President-Elect) 1994, (President) 1995, (Past President) 1996-2000, "Buck" Franklin F. Snelson, Jr. (Treasurer) 1996, Tim Tricas 1996-1998 (3 year term).

Executive Committee Members: John Morrissey, Buck Snelson, Sandy Moss

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Chair, Sandy Moss, Buck Snelson; SYMPOSIUM: Biology of Skates (Bill Raschi, Carl Luer)

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Dominique Didier (Chair), Gilbert Van Dykhuisen, Elena Amesbury, Dave Ebert, Rocky Strong

Student Award Committee (appointed annually by President): David Koester (CHAIR), Charlie Manire, John New

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Chris Lowe (CHAIR), Ken Goldman, Joe Sisneros, Jim Gersleichter, Elena Amesbury

SAC Workshop: "How to land a job"

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (CHAIR), S. Branstetter, G. Burgess, A. Myrberg, D. Nelson, G. Cailliet, Chris Lowe, S. Gruber, Ramon Bonfil, Mark Saunders, Alberto Ferreria de Amorim, Sheldon Dudley, J. Stevens, Rod Haynes, Hideki Nakano, K. Yano, Ramon Munoz-Chapuli

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term: Brad Wetherbee (Chair; 3 yrs), Tim Tricas (3), Phil Motta (2), Sonja Fordham (2), Jim Gelsleichter (1-tie), Alan Henningsen (1-tie)

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair), Bob Lea, Ralph Collier, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Bernie Zahuranec, Victor Springer, Dave Baldridge

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Buck Snelson (Chair), Elena Amesbury

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), Warren Pryor, Kathy Vires, Alan Henningsen, John Rupp, Gretchen Bickert, Donna McLaughlin

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): Wes Pratt

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: 1st Ken Goldman; 2nd Karen Maruska; 3rd Kathy Dunn

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: First election via mail-in ballots

 


1997 Seattle, Washington (13th meeting)

President: John F. Morrissey, Hofstra University

Treasurer: "Buck" Franklin F. Snelson, Jr

Secretary & Editor: Sanford A. Moss, University of Massachusetts Dartmouth

Elasmo-L Manager: Sanford A. Moss, University of Massachusetts Dartmouth (1/2)

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University (1/2)

Webmaster: Jeff Carrier, Albion College

Past President: William G. Raschi

President Elect: Phil Motta

Board of Directors: Budd Bodine 1997-1999, George Burgess 1996-2000, Greg Cailliet 1996-2000, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, 1995-1999, Enric Cortes 1997-2001, Robert Hueter (President-Elect) 1992, (President) 1993, (Past-President ) 1994-1998, Chris Lowe 1995-1999, Carl Luer 1993-1997, Charles Manire 1997-2001, John F. Morrissey (President-Elect) 1995, (President) 1996, 1997, Sanford A. Moss (Secretary) 1997, Phil Motta (President Elect) 1997, Frank Murru (President-Elect) 1991, (President) 1992, (Past President) 1993-1997, Don Nelson (President-Elect) 1993, (President) 1994, (Past President) 1995-1999, "Maddie" Madeline Oetinger 1993-1997, William G. Raschi (President-Elect) 1994, (President) 1995, (Past President) 1996-2000, "Buck" Franklin F. Snelson, Jr. (Treasurer) 1997, Tim Tricas 1996-1998 (3 year term).

Executive Committee Members: John Morrissey, Buck Snelson, Sandy Moss

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Chair, John Morrissey, Sandy Moss SYMPOSIUM: Captive Biology of Elasmobranchs; CHAIRS: John Rupp, Juan Sabalones; SYMPOSIUM: Elasmobranch Endocrinology; CHAIRS: Jim Gelsleichter, Charles Manire, John Trant, Betsy Rasmussen

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Brad Wetherbee (CHAIR), Jennifer Wyffels, Ed Heist, Joe Sisneros, Cathy Walsh

Student Award Committee (appointed annually by President): Charlie Manire (CHAIR), Cathy Walsh, Dave Koester, Todd Hopkins

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Ken Goldman (CHAIR), Elena Amesbury, Alan Henningsen, Julie Neer, Joe Sisneros

SAC Workshop: "How to publish a paper" Also see, Morrissey's Guide to Talking Good and Writing Right

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (CHAIR), Steve Branstetter, George Burgess, Art Myrberg, Don Nelson, Greg Cailliet, Sonny Gruber, Ramon Bonfil, Mark Saunders, Alberto Ferreria de Amorim, Sheldon Dudley, John Stevens, Rod Haynes, Hideki Nakano, Kazunari Yano, Ramon Munoz-Chapuli

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term: Brad Wetherbee (Chair, (1996-1998), Tim Tricas (1996-1998), Phil Motta (1996-1997), Sonja Fordham (1996-1997), Carl Luer (1997-2000)

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair), Bob Lea, Ralph Collier, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Bernie Zahuranec, Victor Springer, Dave Baldridge

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), Warren Pryor, Kathy Vires, Alan Henningsen, John Rupp, Gretchen Bickert, Donna McLaughlin, Andrew DeHart, Mark Smith, Lorenzo Senes, Manoel M.B. Gonzalez

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): Wes Pratt

Publication Fund Committee (appointed annually by President): Buck Snelson (Chair), Elena Amesbury

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: 1st Peter Piermarini; 2nd Jim Gelsleichter; 3rd Brad Wetherbee

Student Research Award: Kevin Feldham

The Donald R. Nelson endowment was established in 1997 in association with the American Elasmobranch Society to honor the many research advances in shark and ray behavior made by the late Donald R. Nelson and his students.  The purpose of the endowment is to support student research on the behavior and sensory biology of sharks and rays that is of the highest scientific merit.
Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Death of Don Nelson; Initiation of Nelson Fund

 


1998 Guelph, Ontario, CANADA (14th meeting)

President: Phil Motta

Treasurer: Gerald Crow

Secretary: Leighton Taylor

Editor & Webmaster: Jeffrey C. Carrier, Albion College

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Past President: John F. Morrissey

President Elect: Carl A. Luer

Board of Directors: Budd Bodine 1997-1999 (3 year term to replace Phil Motta), George Burgess 1996-2000, Greg Cailliet 1996-2000, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, 1995-1999, Enric Cortes 1997-2001, Gerald Crow (Treasurer) 1998, Robert Hueter (President-Elect) 1992, (President) 1993, (Past-President ) 1994-1998, Chris Lowe 1995-1999, Carl Luer 1993-1997, (President Elect) 1998, Charles Manire 1997-2001, John Morrissey (President-Elect) 1995, (President) 1996, 1997, (Past President) 1998-2002, Sandy Moss 1998-2000 (retired), Phil Motta (President Elect) 1997, (President) 1998, Don Nelson (President-Elect) 1993, (President) 1994, (Past President) 1995-1999, died 1998, William G. Raschi (President-Elect) 1994, (President) 1995, (Past President) 1996-2000, Buck Snelson 1998-2002, Leighton Taylor (Secretary) 1998, Tim Tricas 1996-1998 (3 year term).

Executive Committee Members: Phil Motta, Jerry Crow, Leighton Taylor

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Chair, Jeff Carrier, Phil Motta, Leighton Taylor; SYMPOSIUM: The Behavior and Sensory Biology of Sharks and Rays: State of the Art and Furure Direction. A Symposium in Honor of Donald R. Nelson; CHAIRS: S.H. Gruber and Tim Tricas; SYMPOSIUM: Feeding Biology of Elasmobranchs; CHAIRS: Phil Motta, Enric Cortes

Keynote Speaker: Art Myrberg

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Jim Gelsleichter (co-CHAIR), Eric Haenni, Karen Maruska, Julie Neer (co-CHAIR), Mare Timmons

Distinguished Fellow Award (15 members must sign petition): Don Nelson

Representative to ASIH Time and Place Committee: Secretary, Leighton Taylor

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair); U.S. Subcommittee: George Burgess, Greg Cailliet, Merry Camhi, Bob Hueter, Chris Lowe, Sandy Moss, Art Myrberg; America's subcommittee = Alberto Amorim, Ramon Bonfil, Carlos Villanvicencio-Garayzar; International subcommittee = Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Paddy Walker, Kazunari Yano, R. Munoz-Chapuli.

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term: Brad Wetherbee (Chair, 1996-1998), Tim Tricas (1996-1998), Carl Luer (1997-1999), Steve Branstetter (1998-2000), Dominique (Didier) Dagit (1998-2000, appointed by President Morrissey, Chair, 1999)

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair and Curator), Bob Lea, George Balazs (Hawaii), John West, Geremy Cliff (South Africa), Victor Springer, Dave Baldridge (Florida), Otto Gadig

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair); Gerald Crow, Treasurer; Phil Motta, President; Leighton Taylor, Secretary.

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau, Chair; Gretchen Bickert, Columbus Zoo; Manoel M.B. Gonzalez, Center of Chondrichthyan Research and Studies (Brazil); Alan Henningsen, National Aquarium in Baltimore; Donna Mclaughlin, Hofstra University; Warren Pryor, Fort Wayne Children's Zoo; John Rupp, Point Defiance Zoo; Lorenzo Senes, Acquairio di Genova (Italy); Mark Smith, Oceanario de Lisboa (Portugal); Kathy Vires, Omaha's Henry Doorly Zoo. ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Charles Manire (Chair), Eugenie Clark, Phil Lobel, Cathy Walsh, Cheryl Wilga.

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Jennifer Wyffels (CHAIR), Ken Goldman, Elena Amesbury, Alan Henningsen, Julie Neer, Jennifer Wyffels, Ashley Neal, Joe Sisneros

SAC Workshop: "How to Prepare and Present a Poster at a Scientific Meeting"

Conference Committee: Jeff Carrier (Chair and local liaison), Leighton Taylor (Secretary), Phil Motta

Don Nelson Grant Fund ad hoc Committee:Tim Tricas, Chair; Jerry Crow (Treasurer); Sonny Gruber; Phil Motta (President); Adam Summers

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Brad Wetherbee 1, Jim Gelsleichter 2

Student Research Award: Peter Piermarini

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Members voted to increase Executive Committee terms to two years (beginning with 1999 election for 2000)




1999 College Station, Pennsylvania (15th meeting)

President: Carl A. Luer, Mote Marine Laboratory

Treasurer: Gerald Crow

Secretary: Leighton Taylor

Editor (elected by general membership since 1999) &Webmaster: Jeffrey C. Carrier, Albion College

Webmaster: Jeffrey C. Carrier, Albion College

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Past President: Phil Motta

Board of Directors: Budd Bodine 1997-1999 (3 year term to replace Phil Motta), George Burgess 1996-2000, Greg Cailliet 1996-2000, Jeff Carrier (Secretary) 1990-1994, 1995-1999, Enric Cortes 1997-2001, Gerald Crow (Treasurer) 1999, Ken Goldman 1999-2002 (4 year term), Todd Hopkins, 1999-2003, Chris Lowe 1995-1999, Carl A. Luer 1993-1997, (President Elect) 1998, (President) 1999, Charles Manire 1997-2001, John Morrissey (President-Elect) 1995, (President) 1996, 1997, (Past President) 1998-2002, Sandy Moss 1998-2000 (retired), Phil Motta (President Elect) 1997, (President) 1998, (Past President) 1999-2003, William G. Raschi (President-Elect) 1994, (President) 1995, (Past President) 1996-2000, Buck Snelson 1998-2002, Todd Hopkins 1999-2003.

Executive Committee Members: Carl Luer, Jerry Crow, Leighton Taylor, Jeff Carrier, Phil Motta

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Chair, John Morrissey, Phil Motta, Leighton Taylor, Jerry Crow, Carl Luer SYMPOSIUM: Elasmobranch Genetics; CHAIRS: Ed Heist and Mahmood Shivji; SYMPOSIUM: The Evolution and Higher Systematic Relationships of the Chondrichthyes; CHAIRS: Eileen Grogan and Richard Lund

Keynote Speaker: Eugenie Clark

Distinguished Fellow Award (15 members must sign petition): Eugenie Clark

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Sonja Fordham (CHAIR), Greg Skomal, Rebeka Merson, Adam Summers, John Carlson

Student Award Committee (appointed annually by President): Cathy Walsh (CHAIR), Brad Wetherbee, Ray Jones, Dave Koester, Bets Rasmussen

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Jennifer Wyffels (CHAIR), Elena Amesbury, Alan Henningsen, Julie Neer, Ashley Neal

SAC Workshop: "Reflections on the Art and Science of Microscopy " Participants: Dr. Jose Castro, Dr. John P. Wourms

Conservation Committee (appointed annually by President): J. Musick (CHAIR), U.S. Subcommittee: George Burgess, Greg Cailliet, Meri Camhi, Bob Hueter, Chris Lowe, Sandy Moss, Art Myrberg, America's subcommittee = Alberto Amorim, R. Bonfil, Carlos Villanvicencio-Garayzar; International subcommittee = Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Paddy Walker, Kazunari Yano

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term: Dominique (Didier) Dagit, (1998-2000, appointed by President Morrissey, Chair,1999); Carl Luer (1997-1999), Steve Branstetter (1998-2000), Elena Amesbury (1999-2001), Ken Goldman (1999-2001), Eileen Grogan, 1999-2000 (Chair, 1999). {six members!}

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair and Curator), Bob Lea, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Victor Springer, Dave Baldridge, Otto Gadig

Publication Fund Committee (appointed annually by President): John Morrissey (Chair), Jerry Crow (Treasurer), Carl Luer (President), Leighton Taylor (Secretary)

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau, Chair; Gretchen Bickert, Columbus Zoo; Manoel M.B. Gonzalez, Center of Chondrichthyan Research and Studies (Brazil); Alan Henningsen, National Aquarium in Baltimore; Donna Mclaughlin, Hofstra University; Warren Pryor, Fort Wayne Children's Zoo; John Rupp, Point Defiance Zoo; Lorenzo Senes, Acquairio di Genova (Italy); Mark Smith, Oceanario de Lisboa (Portugal); Kathy Vires, Omaha's Henry Doorly Zoo.

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Conference Committee: John Morrissey (Chair and banquet organizer), Phil Motta, Leighton Taylor, Gerald Crow, Carl Luer

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair, 1999-2000), Christopher Lowe, Phillip Motta, Lara Ferry-Graham, Michelle Heupel: Winner = Karen Maruska (Florida Institute of Technology)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Lisa Rosenberger

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: Jen Wyffels

Student Research Award: Jeanette Gonalez-Garcia

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Karen Maruska (Florida Institute of Technology)

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: AES membership cards, 1st Poster Award, 1st DR Nelson Behavior Research Award, SAC website launched




2000 La Paz, Baja California de Sur, Mexico (16th meeting)

President: Carl A. Luer, Mote Marine Laboratory

Treasurer: David Koester, University of New England

Secretary & Editor (elected by general membership since 1999) &Webmaster: Jeffrey C. Carrier, Albion College

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Past President: Phil Motta

Board of Directors: George Burgess 1996-2000, Greg Cailliet 1996-2000, Jeff Carrier (Secretary ) 1999, Enric Cortes 1997-2001, Jim Gelsleichter 2000-2004, Ken Goldman 1999-2002 (4 year term), Todd Hopkins 1999-2003, David Koester (Treasurer) 2000, Carl A. Luer 1993-1997, (President Elect) 1998, (President) 1999-2000, Chris Lowe 2000-2004, Charles Manire 1997-2001, John Morrissey (President-Elect) 1995, (President) 1996, 1997, (Past President) 1998-2002, Sandy Moss 1998-2000 (retired), Phil Motta (President Elect) 1997, (President) 1998, (Past President) 1999-2003, Jack Musick 1986-1990, (President-Elect) 1990, (President) 1991, (Past President) 1992-1996, 2000-2004, William G. Raschi (President-Elect) 1994, (President) 1995, (Past President) 1996-2000, Buck Snelson 1998-2002, Brad Wetherbee 2000-2004.

Executive Committee Members: Carl Luer, Dave Koester, Jeff Carrier, Phil Motta

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Chair, Greg Cailliet, Carl Luer, Dave Koester, Jeff Carrier, Phil Motta; SYMPOSIUM: Biotelemetry and Elasmobranchs (Chris Lowe, Brad Wetherbee); SYMPOSIUM: Natural history of the whale shark, Rhincodon typus (John O'Sullivan, Adria Rocio Lozano); SYMPOSIUM: Elasmobranchs of the Sea of Cortez (Carlos Villavicencio, Bob Hueter)

Shark Attack File Committee: George Burgess, Chair and Curator, George Balazs (Hawaii), Geremy Cliff (South Africa), Otto Gadig (Brazil), Bob Lea (California), Vic Springer (NMNH contact), John West (Australia).

Conservation Committee: Jack Musick (Chair); U.S. Subcommittee: George Burgess, Greg Cailliet, Merry Camhi, Bob Hueter, Chris Lowe, Sandy Moss, Art Myrberg; America's subcommittee = Alberto Amorim, Ramon Bonfil, Carlos Villanvicencio-Garayzar; International subcommittee = Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Paddy Walker, Kazunari Yano.

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term: Dominique (Didier) Dagit (1998-2000, appointed by President Morrissey, Chair 1999, Chair 2000), Steve Branstetter (1998-2000), Ken Goldman (1999-2001), Elena Amesbury (1999-2001), Eileen Grogan (1999-2000, Chair 1999), Cheryl Wilga (2000-2002), Julie Neer (2000-2002), Colin Simpfendorfer (2000-2002) {eight members!}

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair and Curator), Bob Lea, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Victor Springer, Otto Gadig

Publication Fund Committee (appointed annually by President): John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Dave Koester (Treasurer), Carl Luer (President), Jeff Carrier (Secretary), Dave Koester, Carl Luer, Jeff Carrier

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau, Chair; Gretchen Bickert, Columbus Zoo; Manoel M.B. Gonzalez, Center of Chondrichthyan Research and Studies (Brazil); Alan Henningsen, National Aquarium in Baltimore; Donna Mclaughlin, Hofstra University; Warren Pryor, Fort Wayne Children's Zoo; John Rupp, Point Defiance Zoo; Lorenzo Senes, Acquairio di Genova (Italy); Mark Smith, Oceanario de Lisboa (Portugal); Kathy Vires, Omaha's Henry Doorly Zoo.

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Time and Place Committee: Jeffrey C. Carrier

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Ed Heist (CHAIR), Michele Heupel, Lisa Rosenberger, Mahmood Shivji, Jen Wyffels

Student Award Committee (appointed annually by President): Ray Jones (Chair); Samuel H. Gruber Award Subcommittee: Ramon Bonfil, Lara Ferry-Graham, John New, Lisa Rosenberger {1999 Gruber Award Recipient}; Jeffrey C. and Carol A. Carrier Award Subcommittee: Jim Gelsleichter, Jen Wyffels {1999 Carrier Award Recipient}.

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Jen Wyffels (CHAIR), Elena Amesbury, Alan Henningsen, Julie Neer, Ashley Neal

SAC Workshop: "How to get a post-doctoral or faculty position" Participants: Dr. Jeff Carrier, Lara Ferry-Graham, Dr. Tom Leigh, Dr. Chris Lowe, Dr. John Morrissey, Dr. John New, Dr. Adam Summers

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair, 2000-2001), Christopher Lowe, Phillip Motta, Michelle Heupel, Karen Maruska: Winner = Yannis Papastamatiou (California State Univeristy, Long Beach)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Michael Heithaus, Honorable Mention: Jen Wyffels

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: Michael Janech

Student Research Award: Cara Snellen (California State Univeristy, Long Beach)

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Yannis Papastamatiou (California State University, Long Beach)

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Death of Perry Gilbert

 


2001 College Station, Pennsylvania (17th meeting)

President: Carl A. Luer, Mote Marine Laboratory

Treasurer: David Koester, University of New England

Secretary: Rebeka Rand Merson, Woods Hole Oceanographic Institution

Editor (elected by general membership since 1999): John Morrissey, Hofstra University

Webmaster: George Burgess, Florida Museum of Natural History

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past President: Phil Motta

Board of Directors: Enric Cortés 1997-2001, Jim Gelsleichter 2000-2004, Ken Goldman 1999-2002 (4-year term), Todd Hopkins 1999-2003, Chris Lowe 2001-2005, Charles Manire 1997-2001, John Morrissey (Past President) 1998-2002, Phil Motta (Past President) 1999-2004, Jack Musick 2000-2004, Buck Snelson 1998-2002, Brad Wetherbee 2000-2004, plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Chair, John Morrissey, Carl Luer, Dave Koester, Rebeka Rand Merson; SYMPOSIUM: From Icons to Art: The Cultural Significance of Sharks and Man (Laura Ferry-Graham, Adam Summers); SYMPOSIUM: Nonfisheries-related human impact on elasmobranchs (Charles Manire, Colin SImpfendorfer, Jim Gelsleichter)

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Alan Henningsen (Chair), John Bruner, Steve Kajiura, Julie Neer, Cathy Walsh

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair) , US-subcommittee: George Burgess, Greg Cailliet, Merry Camhi, Bob Hueter, Chris Lowe, Sandy Moss, Art Myrberg; Americas-subcommittee: Alberto Amorim, Ramón Bonfil, Carlos Villanvicencio; International-subcommittee: Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Paddy Walker, Kazunari Yano

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Ken Goldman (Chair) 1998-2001, Elena Amesbury 1998-2001, Cheryl Wilga 2000-2002, Julie Neer 2000-2002, Colin Simpfendorfer 2000-2002

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair and Curator), George Balazs, Geremy Cliff, Otto Gadig, Bob Lea, Vic Springer, John West

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Dave Koester (Treasurer), Carl Luer (President), Rebeka Rand Merson (Secretary)

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), Gretchen Bickert (Columbus Zoo), Manoel M. B. Gonzalez (Center of Chondrichthyan Research and Studies, Brazil), Alan Henningsen (National Aquarium in Baltimore), Donna McLaughlin (Hofstra University), Warren Pryor (Fort Wayne Children's Zoo), John Rupp (Point Defiance Zoo), Lorenzo Senes (Acquairio di Genova, Italy), Mark Smith (Oceanario de Lisboa, Portugal), Kathy Vires, Omaha's Henry Doorly Zoo

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Ray Jones & members of the Gruber Award & Carrier Award subcommittees = Samuel H. Gruber Fund Committee, Bob Hueter (Chair); Jeffrey C. and Carol A. Carrier Fund Committee: Carl Luer

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Julie Neer, (Chair), Dan Ha, (Auction coordinator and meeting t-shirts), Chris Huff, (donations), Amanda Karsten, (merchandise), Cami McCandless, (newsletter), Donna McLaughlin, (workshop), Cedric Tisserand, (webmaster elasmoworld)

SAC Workshop: "Effective Grant Writing" (Donna McLaughlin)

Symposia: From Icons to Art: The Cultural Significance of Sharks and Man (Laura Ferry-Graham, Adam Summers); Nonfisheries-related human impact on elasmobranchs (Charles Manire, Colin Simpfendorfer, Jim Gelsleichter)

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair), Christopher Lowe, Phillip Motta, Karen Maruska, Yannis Papastamatiou

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Michelle McComb

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: (None, due to too few contestants)

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Tom Lisney

Student Research Award: Devon Keeney

Travel Award Winners: Stephanie Nichols, Eric Hoffmayer, Nann Fangue, Dan Cartamil, Patricia Almeida, Devon Keeney, Aaron Schrey, Alan Grant

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Ad hoc Symposium Funding Committee: Ken Goldman (Chair), Enric Cortés, Jim Gelsleichter, Merry Camhi, Carl Luer, David Koester





2002 Kansas City, Missouri (18th meeting)

President: Merry Camhi, National Audubon Society

Treasurer: Dave Koester, University of New England

Secretary: Rebeka Merson, Woods Hole Oceanographic Institution

Editor: John Morrissey, Hofstra University

Webmaster: George Burgess, Florida Museum of Natural History

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past President: Carl Luer, Mote Marine Laboratory

Board of Directors: Tim Tricas 2001-2002 (replaced the retired Sandy Moss), Brad Wetherbee 2000-2004, Buck Snelson 1998-2002, Chris Lowe 2001-2005, Todd Hopkins 1999-2003, Jack Musick 2001-2005, Ken Goldman 2000-2003, George Burgess 2002-2006, Jim Gelsleichter 2000-2004, Wes Pratt 2002-2006, John Morrissey (Past President) 1998-2002, Phil Motta (Past President) 1999-2004, Carl Luer (Past President) 2002-2007, plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): George Burgess (Chair), Carl Luer, Dave Koester, Rebeka Rand Merson

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Cami McCandless (Chair), George Burgess, Greg Cailliet, João Correia, Donna McLaughlin

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair), U.S. Subcommittee: George Burgess, Greg Calliet, Merry Camhi, Bob Hueter, Chris Lowe, Art Myrberg; America's Subcommittee: Alberto Amorim, Ramón Bonfil, Carlos Villanvicencio-Garayzar; International-subcommittee: Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Paddy Walker, Kazunari Yano

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Colin Simpfendorfer 2000-2002 (Chair), Cheryl Wilga 1999-2002, Julie Neer 2000-2002, Ed Heist 2001-2004, Brad Wetherbee 2001-2004

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair and Curator), George Balazs, Geremy Cliff, Otto Gadig, Bob Lea, Vic Springer, John West

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Dave Koester, Merry Camhi, Rebeka Merson

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), Jen Dancico, Becky Ellsworth, Alan Henningsen, Donna McLaughlin, John Rupp, Kathy Vires, João Correia, Manoel M.B. Gonzalez, Lorenzo Senes

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Ray Jones & members of the Gruber Award & Carrier Award subcommittees = Samuel H. Gruber Fund Committee, Bob Hueter (Chair); Jeffrey C. and Carol A. Carrier Fund Committee: Carl Luer

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Cami McCandless (Chair and Newsletter), Dan Ha (Auction coordinator and meeting t-shirts), Chris Huff (donations), Amanda Karsten (merchandise), Donna McLaughlin (workshop), Cedric Tisserand (webmaster elasmoworld)

SAC Workshop: "GIS: An introduction to methods and applications" (Donna McLaughlin)

Symposia: None

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Mason Dean

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: (None, due to too few contestants)

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Mason Dean

Student Research Award: Kanesa Duncan

Travel Award Winners: Kanesa Duncan, Mason Dean, Amanda Karsten, Jonathon Sandoval

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society:





2003 Manaus, Brazil (19th meeting)

President: Merry Camhi, National Audubon Society

Treasurer: Dave Koester, University of New England

Secretary: Rebeka Merson, Woods Hole Oceanographic Institution

Editor: John Morrissey, Hofstra University

Webmaster: George Burgess, Florida Museum of Natural History

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past President: Carl Luer, Mote Marine Laboratory

Board of Directors: Todd Hopkins 1999-2003, Ken Goldman 2000-2003, Brad Wetherbee 2000-2004, Jim Gelsleichter 2000-2004, Chris Lowe 2001-2005, Jack Musick 2001-2005, George Burgess 2002-2006, Wes Pratt 2002-2006, Enric Cortés 2003-2007, Michelle Heupel 2003-2007, Phil Motta (Past President) 1999-2004, Carl Luer (Past President) 2002-2007, plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): George Burgess (Chair), Carl Luer, Dave Koester, Rebeka Merson

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): John Morrissey (Chair), John Carlson, Ken Goldman, Phil Motta, Tim Tricas

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair), U.S. Subcommittee: George Burgess, Greg Calliet, Merry Camhi, Bob Hueter, Chris Lowe, Art Myrberg; America's Subcommittee: Ricardo Rosa, Ramón Bonfil, Fernando Marquez; International-subcommittee: Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Nick Dulvy

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Ed Heist (Chair) 2001-2004, Brad Wetherbee 2001-2004, John Stevens 2003-2005, Michelle Heupel 2003-2006, Chris Lowe 2003-2005

Shark Attack File Committee (formerly the Public Service Committee - appointed annually by President): George Burgess (Chair and Curator), George Balazs, Geremy Cliff, Otto Gadig, Bob Lea, Vic Springer, John West

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Dave Koester, Merry Camhi, Rebeka Merson

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), João Correia, Jen Dancico, Becky Ellsworth, Manoel M.B. Gonzalez, Alan Henningsen, Donna McLaughlin, John Rupp, Lorenzo Senes, Kathy Vires

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Ray Jones & members of the Gruber Award & Carrier Award subcommittees = Samuel H. Gruber Fund Committee, Bob Hueter (Chair); Jeffrey C. and Carol A. Carrier Fund Committee: (Chair to be named)

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Cami McCandless (Chair and Newsletter), Dan Ha (Auction coordinator and meeting t-shirts), Chris Huff (donations), Amanda Karsten (merchandise), Donna McLaughlin (workshop), Cedric Tisserand (webmaster elasmoworld)

SAC Workshop: "Non-academic careers for scientists" (Donna McLaughlin)

Symposia: Qualitative methlods for the study and assessment of elasmobranch populations: Theory and practice (John Carlson, Enric Cortés); Sawfish: Threats, Biology, and Conservation in the 21st Century (Colin Simpfendorfer, Salao Madeira)

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Michelle McComb

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: Devon Keeney

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Jennifer Ciaccio

Student Research Award: Jeremy Vaudo

Travel Award Winners: Julie Neer, Devon Keeney, Marcus Drymon, Yannis Papastamatiou, Nann Fangue, Terrance Todd, Justin Chidlow, Carlos Pombo, Dawn (Michelle) McComb, Dayv Lowry, Marianne Porter, Maria Carballal

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Ad hoc Finance Committee (Dave Koester-Chair, Carl Luer, Jeff Carrier, Julie Neer, Buck Snelson)





2004 Norman, Oklahoma (20th meeting)

President: Jeff Carrier, Albion College

Treasurer: Julie Neer, NOAA Fisheries

Secretary: Cami McCandless, NOAA Fisheries

Editor: John Morrissey, Hofstra University

Webmaster: George Burgess, Florida Museum of Natural History

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past President: Carl Luer, Mote Marine Laboratory (replacing Merry Camhi)

Board of Directors: Brad Wetherbee 2000-2004, Jim Gelsleichter 2000-2004, Chris Lowe 2001-2005, Jack Musick 2001-2005, George Burgess 2002-2006, Wes Pratt 2002-2006, Enric Cortés 2003-2007, Michelle Heupel 2003-2007, Alan Henningsen 2004-2008, Colin Simpfendorfer 2004-2008, Phil Motta (Past President) 1999-2004, Carl Luer (Past President) 2002-2007, [Merry Camhi (2004-2009)], plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): George Burgess (Chair), Sonja Fordham, Carl Luer, Julie Neer, Cami McCandless

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Bob Hueter (Chair), George Benz, Joe Bizzarro, Steve Kajirua, Chris Lowe

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair), U.S. Subcommittee: George Burgess, Greg Cailliet, Merry Camhi, Bob Hueter, Chris Lowe, Sonja Fordham; America's Subcommittee: Ricardo Rosa, Ramón Bonfil, Fernando Marquez; International Subcommittee: Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Nick Dulvy

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Ed Heist (Chair) 2001-2004, Brad Wetherbee 2001-2004, John Stevens 2003-2005, Michelle Heupel 2003-2006, Chris Lowe 2003-2005

Shark Attack File Committee (appointed annually by President): George Burgess (Chair and Curator), George Balazs, Geremy Cliff, Otto Gadig, Bob Lea, Vic Springer, John West

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Julie Neer, Jeff Carrier, Cami McCandless

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), João Correia, Jen Dancico, Becky Ellsworth, Manoel M.B. Gonzalez, Alan Henningsen, Donna McLaughlin, John Rupp, Lorenzo Senes, Kathy Vires, Andy Dehart, Matt Walker, David Lai

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Ray Jones & members of the Gruber Award & Carrier Award subcommittees = Samuel H. Gruber Fund Committee, Bob Hueter (Chair); Jeffrey C. and Carol A. Carrier Fund Committee: Carl Luer (Chair)

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Donna McLaughlin (Chair and Workshop Coordinator), Dan Ha (Auction Coordinator), Cedric Tisserand (SAC Webmaster), Chris Huff (Corp. Donations), Mason Dean (Meeting T-shirts), Dan Huber (SAC AES Newsletter Liaison), Lisa Whitenack (Merchandise Coordinator)

SAC Workshop: "How to prepare effective visual aids" (Donna McLaughlin)

Symposia: Release and reintroduction of captive elasmobranchs to natural habitats (Jeff Carrier, Beth Firchau, George Burgess, Bob Hueter)

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Aaron MacNeil

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: Tonatiuh Trejo

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Brandon Casper

Student Research Award: Vicente Vieira Faria

Travel Award Winners: Angela Barker, Joseph Bizzarro, Juan Matias Braccini, Brandon Casper, Mason Dean, Kanesa Duncan, Brook Flammang, Bryan Franks, Daniel Huber, Nigel Hussey, Camilla McCandless, Lara Meischke, Steve Newman, Wade Smith, Tonatiuh Trejo, Jeremy Vaudo, Lisa Whitenack

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Rebeka Merson (WHOI) steps down as Secretary for personal reasons and is replaced by Cami McCandless by President Jeff Carrier; Ad hoc Finance Committee (Dave Koester-Chair, Carl Luer, Jeff Carrier, Julie Neer, Buck Snelson)





2005 Tampa, Florida (21st meeting)

President: Jeff Carrier, Albion College

Treasurer: Julie Neer, NOAA Fisheries

Secretary: Cami McCandless, NOAA Fisheries

Editor: John Morrissey, Hofstra University

Webmaster: George Burgess, Florida Museum of Natural History

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past President: Carl Luer, Mote Marine Laboratory (replacing Merry Camhi)

Board of Directors: Chris Lowe 2001-2005, Jack Musick 2001-2005, George Burgess 2002-2006, Wes Pratt 2002-2006, Enric Cortés 2003-2007, Michelle Heupel 2003-2007, Alan Henningsen 2004-2008, Colin Simpfendorfer 2004-2008, Dave Koester 2005-2009, Adam Summers 2005-2009, Carl Luer (Past President) 2002-2007, [Merry Camhi (2004-2009)], plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Phil Motta (Co-Chair), Bob Hueter (Co-Chair), George Burgess (Co-Chair), Jeff Carrier, Julie Neer, Cami McCandless, Carl Luer (for Merry Camhi)

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Chris Lowe (Chair), George Benz, Joe Bizzarro, Bob Hueter, Steve Kajiura

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair), U.S. Subcommittee: George Burgess, Greg Cailliet, Merry Camhi, Bob Hueter, Chris Lowe, Sonja Fordham; America's Subcommittee: Ricardo Rosa, Ramón Bonfil, Fernando Marquez; International Subcommittee: Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Nick Dulvy

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): John Stevens 2003-2005, Michelle Heupel (Chair) 2003-2006, Chris Lowe 2003-2005, Greg Cailliet 2005-2007, Lara Graham-Ferry 2005-2007

Shark Attack File Committee (appointed annually by President): George Burgess (Chair and Curator), George Balazs, Geremy Cliff, Otto Gadig, Bob Lea, Vic Springer, John West

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Julie Neer, Jeff Carrier, Cami McCandless

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), João Correia, Jen Dancico, Becky Ellsworth, Manoel M.B. Gonzalez, Alan Henningsen, Donna McLaughlin, John Rupp, Lorenzo Senes, Kathy Vires, Andy Dehart, Matt Walker, David Lai

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Ray Jones & members of the Gruber Award & Carrier Award subcommittees = Samuel H. Gruber Fund Committee, Bob Hueter (Chair); Jeffrey C. and Carol A. Carrier Fund Committee: Carl Luer

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Dan Huber (Chair and Newsletter Liaison), Jason Blackburn (Workshop Coordinator), Tobey Curtis (Auction Coordinator), Mason Dean (Meeting T-Shirts), Chris Huff and Matt Ajemian (Corporate Donations), Cedric Tisserand (SAC Webmaster), Lisa Whitenack (Merchandise Coordinator)

SAC Workshop: "The Role of Shark Biologists Across Academia and State and Federal Agencies" (Jason Blackburn)

Symposia: Age and Growth Symposium in Honor of Gregor M. Cailliet (Ken Goldman and John Carlson)

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Kara Yopak

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: Laura Jordan

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Laura Macesic

Student Research Award: Wes Dowd

Travel Award Winners: Sarah Irvine, Cynthia Awruch, Barbara Ziegler, Aaron Carlisle, Barbara Wueringer, Javier Avila, Wes Dowd, Jill Olin, Marcy Henning, Matt Ajemian, Loraine Hale, Fabian Trinnie, Heather Robinson, Kate Siegfried, Kara Yopak, Cheryl Nicholson, Kelly Bonner-Engel, Csilla Ari

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Arthur A. Myrberg, Jr. named 8th AES Distunguished Fellow; Death of Art Myrberg; Ad hoc Finance Committee (Dave Koester-Chair, Carl Luer, Jeff Carrier, Julie Neer, Buck Snelson)





2006 New Orleans, Louisiana (22nd meeting)

President: Jeff Carrier, Albion College

Treasurer: Julie Neer, NOAA Fisheries

Secretary: Cami McCandless, NOAA Fisheries

Editor: John F. Morrissey, Hofstra University

Webmaster: George Burgess, Florida Museum of Natural History

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past-President: Carl Luer, Mote Marine Laboratory (replacing Merry Camhi)

Board of Directors: George Burgess 2002-2006, Wes Pratt 2002-2006, Enric Cortés 2003-2007, Michelle Heupel 2003-2007, Alan Henningsen 2004-2008, Colin Simpfendorfer 2004-2008, Dave Koester 2005-2009, Adam Summers 2005-2009, Sonja Fordham 2006-2010, Ken Goldman 2006-2010, Carl Luer (Past-President) 2002-2007, [Merry Camhi (2004-2009)], plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): George Burgess (Co-Chair), Jeff Carrier, Julie Neer, Cami McCandless, Carl Luer (for Merry Camhi)

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Mike Heithaus (Chair), Carl Luer, Wade Smith, Jack Musick, Eileen Grogan

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair), US-sub=George Burgess, Greg Cailliet, Merry Camhi, Bob Hueter, Chris Lowe, Sonja Fordham; Americas-sub=Ricardo Rosa, Ramón Bonfil, Fernando Marquez; International-sub=Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Nick Dulvy

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Michelle Heupel (2003-2006), Chris Lowe (2003-2006), Greg Cailliet (2004-2007), Lara Ferry-Graham (2004-2007), Jim Gelsleichter (2005-2008), Mike Heithaus (2006-2009), Wade Smith (2006-2009)

Shark Attack File Committee (appointed annually by President): George Burgess (Chair), Bob Lea, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Victor Springer, Otto Gadig

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Julie Neer, Jeff Carrier, Cami McCandless

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), João Correia, Jen Dancico, Becky Ellsworth, Manoel M.B. Gonzalez, Alan Henningsen, Donna McLaughlin, John Rupp, Lorenzo Senes, Kathy Vires, Andy Dehart, Matt Walker, David Lai

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Carl Luer (Chair), Gruber-subcommittee=Bob Hueter (Chair), Kara Yopak, Jen Wyffels, Ken Goldman, Jim Gelsleichter; Carrier-subcommittee=Carl Luer (Chair), Laura Jordan, Jen Wyffels

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Mason Dean (Chair), Lisa Whitenack, Matt Ajemian, Tobey Curtis, Justin Schaefer, Laura Masecic, Jason Blackburn

SAC Workshop: "Better Scientific Illustrations and Visual Aids" (Jason Blackburn)

Symposia: Biology and Systematics of Skates: What Do We Really Know? (Dave Ebert, James Sulikowski); Recent advances in the biology and conservation of the white shark (Carcharodon carcharias) [John O'Sullivan, Manny Ezcurra]

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Laura Macesic

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: Lisa Whitenack

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Laura Jordan

Student Research Award: Wes Dowd

Travel Award Winners: Daniel Cartamil, Joseph DiBattista, Michelle Treloar, Shannon Gerry, Laura Jordan, Ivy Baremore, Laura Macesic, Jason Morson, Lenore Litherland, Charlie Huveneers

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Creation of Lifetime Membership category for $1,000





2007 St. Louis, Missouri (23rd meeting)

President: Jeff Carrier, Albion College

Treasurer: Julie Neer, NOAA Fisheries

Secretary: Cami McCandless, NOAA Fisheries

Editor: John F. Morrissey, Hofstra University and Sweet Briar College

Webmaster: Alexander Dutton

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past-President: Carl Luer, Mote Marine Laboratory (replacing Merry Camhi)

Board of Directors: Enric Cortés (2003-2007), Michelle Heupel (2003-2007), Alan Henningsen (2004-2008), Colin Simpfendorfer (2004-2008), Dave Koester (2005-2009), Adam Summers (2005-2009), Sonja Fordham (2006-2010), Ken Goldman (2006-2010). Steve Kajiura (2007-2011), John Carlson (2007-2011), Carl Luer (Past-President) 2002-2007, [Merry Camhi (2004-2009)], plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): George Burgess (Chair), Jeff Carrier, Julie Neer, Cami McCandless, Carl Luer (for Merry Camhi)

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Phil Motta (Chair), Yannis Papastamatiou, James Sulikowski, Lisa Natanson, Jen Wyffels

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair), US-sub=George Burgess, Greg Cailliet, Bob Hueter, Chris Lowe, Sonja Fordham; Americas-sub=Ricardo Rosa, Ramón Bonfil, Fernando Marquez; International-sub=Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Nick Dulvy

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Greg Cailliet (2004-2007), Lara Ferry-Graham (2004-2007), Jim Gelsleichter (2005-2008), Mike Heithaus (2006-2009), Wade Smith (2006-2009)

Shark Attack File Committee (appointed annually by President): George Burgess (Chair), Bob Lea, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Victor Springer, Otto Gadig

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Julie Neer, Jeff Carrier, Cami McCandless

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), João Correia, Jen Dancico, Becky Ellsworth, Manoel M.B. Gonzalez, Alan Henningsen, Donna McLaughlin, John Rupp, Lorenzo Senes, Kathy Vires, Andy Dehart, Matt Walker, David Lai

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Carl Luer (Chair), Gruber-subcommittee=Jim Gelsleichter (Chair), Kara Yopak, Jen Wyffels, Ken Goldman, Jim Gelsleichter; Carrier-subcommittee=Carl Luer (Chair), Lisa Whitenack, Jen Wyffels

Student Affairs Committee (appointed annually by President): Lisa Whitenack (Chair), Tricia Meredith, Justin Schaefer, Mason Dean, Matt Ajemian, Mikki McComb, Jennifer Ciaccio, Laura Macesic

SAC Workshop: "The Media and Shark Research"

Symposia: Biology and Systematics of Skates: The use of satellite-based techniques in shark research - recent results and future challenges

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: David McGowan

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: Justin Schaefer

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Jayne Gardiner

Student Research Award: Marianne Porter

Travel Award Winners: Chris Rinewalt, Diane Haas, Shaara Ainsley

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Creation of Lifetime Membership category





2008 Montreal, Canada (24th meeting)

President: Ken Goldman, Alaska Department of Fish and Game

Treasurer: Dan Ha

Secretary: Cami McCandless, NOAA Fisheries

Editor: John F. Morrissey, Sweet Briar College

Webmaster: Alexander Dutton

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past-President: Jeff Carrier, Albion College

Board of Directors: Alan Henningsen (2004-2008), Colin Simpfendorfer (2004-2008), Dave Koester (2005-2009), Adam Summers (2005-2009), Sonja Fordham (2006-2010), Ed Heist (replaced Ken Goldman: 2006-2010). Steve Kajiura (2007-2011), John Carlson (2007-2011), Dave Ebert (2008-2012), Greg Skomal (2008-2012), Jeff Carrier (Past-President) 2002-2007, [Merry Camhi (2004-2009)], plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): George Burgess (Co-Chair), Ed Heist (Co-Chair), Ken Goldman, Dan Ha, Cami McCandless, Carl Luer (for Merry Camhi)

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): John Tyminski (Chair), Dana Bethea, Christina Conrath, Dave McElroy, Jason Romine

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair), US-sub=George Burgess, Greg Cailliet, Bob Hueter, Chris Lowe, Sonja Fordham; Americas-sub=Ricardo Rosa, Ramón Bonfil, Fernando Marquez; International-sub=Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Nick Dulvy

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Jim Gelsleichter (Chair: 2005-2008), Mike Heithaus (2006-2009), Wade Smith (2006-2009), Dean Grubbs (2007-2010), Mahmood Shivji (2007-2010)

Shark Attack File Committee (appointed annually by President): George Burgess (Chair), Bob Lea, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Victor Springer, Otto Gadig, and Randy Honebrink

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Dan Ha, Ken Goldman, Cami McCandless

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), João Correia, Jen Dancico, Becky Ellsworth, Manoel M.B. Gonzalez, Alan Henningsen, Donna McLaughlin, John Rupp, Lorenzo Senes, Kathy Vires, Andy Dehart, Matt Walker, David Lai

ASIH Liaison (appointed annually by President): George Burgess

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Carl Luer (Chair), Gruber-subcommittee=Jim Gelsleichter (Chair), Laura Macesic, Demian Chapman, Aaron MacNeil, Dan Huber; Carrier-subcommittee=Carl Luer (Chair), Justin Schaefer, Kara Yopak

Student Affairs Committee (appointed annually by President):
Chair – Tricia Meredith
T-shirt – Kyle Mara
Auction – Chris Bedore
Donations – Nick Wegner
Store - Misty Paig-Tran
Webmaster - Matt Potenski/Matt Ajemian
Workshop - Tobey Daly-Engel

SAC Workshop: "Is Graduate School Enough?"

Symposia: The Biology of the Devil Rays: Mantas and Mobulids [John O'Sullivan]

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Nicholas Wegner

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: Andrew Piercy

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Tricia Meredith

Student Research Award: Joseph DiBattista

Travel Award Winners: Maria Blanco-Parra, Blake Harahusch, Yannis Papastamatiou,Wes Dowd, Kathryn Jirik, Lewis Barnett, Nicholas Wegner, Heather Marshall, Tricia Meredith, Steven Kessel, Andrew Piercy, and Jasmine Frauer

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Implemented 3-year renewal option





2009 Portland, Oregon (25th meeting)

President: Ken Goldman, Alaska Department of Fish and Game

Treasurer: Dan Ha

Secretary: Donna McLaughlin, VA Dept. of Game & Inland Fisheries

Editor: Joe Bizzarro, Moss Landing Marine Laboratories

Webmaster: Alexander Dutton

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past-President: Jeff Carrier, Albion College

Board of Directors: Dave Koester (2005-2009), Adam Summers (2005-2009), Sonja Fordham (2006-2010), Ed Heist (replaced Ken Goldman: 2006-2010). Steve Kajiura (2007-2011), John Carlson (2007-2011), Dave Ebert (2008-2012), Greg Skomal (2008-2012), Greg Cailliet (2009-2013), James Sulikowski (2009-2013), Jeff Carrier (Past-President; 2008-2013, [Merry Camhi (2004-2009)], plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Ed Heist (Chair), Ken Goldman, Dan Ha, Donna McLaughlin, Jeff Carrier

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Kara Yopak (Chair), Enric Cortés, Laura Macesic, Andrew Piercy, Kevin Feldheim

Conservation Committee (appointed annually by President): Jack Musick (Chair), US-sub=George Burgess, Greg Cailliet, Bob Hueter, Chris Lowe, Sonja Fordham; Americas-sub=Ricardo Rosa, Ramón Bonfil, Fernando Marquez, Patricia Charvet-Almeida; International-sub=Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Nick Dulvy

Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term): Mike Heithaus (2006-2009), Wade Smith (2006-2009), Dean Grubbs (2007-2010), Mahmood Shivji (2007-2010), Tonya Wiley (2008-2011)

Shark Attack File Committee (appointed annually by President): George Burgess (Chair and Curator), Bob Lea, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Victor Springer, Otto Gadig, and Randy Honebrink

Publication Fund Committee: John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Dan Ha, Ken Goldman, Donna McLaughlin

Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President): Beth Firchau (Chair), João Correia, Jen Dancico, Becky Ellsworth, Manoel M.B. Gonzalez, Kathy Vires, Andy Dehart, David Lai, Bob Snowden, Graham Hill

ASIH Liaison (appointed annually by President): Ed Heist

Historian (appointed annually by President): John Morrissey

Student Award Committee (appointed annually by President): Carl Luer (Chair), Gruber-subcommittee=Jim Gelsleichter (Chair), Dean Grubbs, Laura Macesic, Nick Wegner, Nick Whitney, Kara Yopac, and Marianne Porter; Carrier-subcommittee=Carl Luer (Chair), Kara Yopak, and Demian Chapman

Student Affairs Committee (appointed annually by President):
Chair – Tricia Meredith
T-shirt – Kyle Mara
Auction – Chris Bedore
Donations – Nick Wegner
Store - Misty Paig-Tran
Webmaster - Matt Potenski and Matt Ajemian
Workshop - Tobey Daly-Engel

SAC Workshop: How to be a successful scientist and still have a life

Symposia: Functional Morphology of Cartilaginous Fishes

Donald R. Nelson Fund Committee: Tim Tricas (Chair)

Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper: Thomas Farrugia

Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster: Trisha Meredith

Donald R. Nelson Behavior Research Award: Christine Bedore

Student Research Award: Laura Macesic

Travel Award Winners: Filipe Carvalho, Neil Aschliman, Toby Daly-Engel, Lucy Howey, Kate Jirik, Christine Bedore, Kyle Mara, Christine Testerman, Jeremy Vaudo, Walter Bubley, Aleksandra Maljkovic, Mariah Boyle, Taylor Chapple, and Kristine Stump

Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society: Jack Musick named 9th Distinguished Fellow!





2010 Providence, Rhode Island (26th meeting)

President: Ken Goldman, Alaska Department of Fish and Game

Treasurer: Dan Ha

Secretary: Donna McLaughlin, VA Dept. of Game & Inland Fisheries

Editor: Joe Bizzarro, University of Washington, School of Aquatic and Fishery Sciences

Webmaster: Alexander Dutton

Elasmo-L Manager: John New, Loyola University

Immediate Past-President: Jeff Carrier, Albion College

Board of Directors: Sonja Fordham (2006-2010), Ed Heist (replaced Ken Goldman: 2006-2010). Steve Kajiura (2007-2011), John Carlson (2007-2011), Dave Ebert (2008-2012), Greg Skomal (2008-2012), Greg Cailliet (2009-2013), James Sulikowski (2009-2013), Jeff Carrier (Past-President; 2008-2013, Jim Gelsleichter (2010-2014), John Morrissey (2010-2014), plus four members of above Executive Committee

Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President): Ed Heist (Chair), Ken Goldman, Dan Ha, Donna McLaughlin, Jeff Carrier

Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership): Laura Jordan (Chair), Ivy Baremore, Christina Walker, Felipe Carvalho, and Eric Hoffmayer




Last updated 9 August 2009

This page was compiled by and is maintained by the AES Historian:
John F. Morrissey 1998-Present
Harold "Wes" Pratt 1992-1997

with help from John C. Bruner, Greg Cailliet, Ken Goldman, Samuel H. Gruber, Robert E. Hueter, Carl Luer, Rebeka Rand Merson, Philip J. Motta, Arthur A. Myrberg, Jr., Madeline Oetinger, Timothy C. Tricas, and Jen Wyffels.